Müşteri Hizmetleri

Kurulum

 

Kurulum ve Montaj ücretli mi?


Almak istediğiniz ürünün sayfasında “Ürün demonte gelir” ifadesi varsa, kurulum hizmeti yönlendireceğimiz ekibimiz tarafından gerçekleştirilir ve ücretlidir. Kurulum hizmeti almak isterseniz extra sepetinize ekleyebilirsiniz.

Ürün demonte olarak gelir, kurulum müşteriye aittir’ ifadesi varsa ücretsiz kurulum hizmeti sağlayamıyoruz. Kurulumunu kolayca yapabilmeniz için ihtiyacınız olan tüm parçaları, kurulum şemasıyla birlikte gönderiyoruz. Size sadece ürünü keyifle kurma işlemi kalıyor.

 

Kurulum ve montajı kim yapıyor?


Kurulum satın aldıysanız, ürünler için yönlendireceğimiz kurulum ekibi sözleşilen günde teslimat adresine gelip kurulumu gerçekleştiriyor.

Eğer ekstra kurulum hizmeti satın almak istemezseniz, ürün ile birlikte gelen kurulum şemasından yardım alabilirsiniz. Kurulum şemasını kaybetmeniz durumunda, bizimle iletişime geçerek şemayı yeniden talep ederseniz size yeni bir kurulum şeması gönderebiliriz.


Kurulumu Hamdeko tarafından yapılan ürünüm hasar gördü, ne yapmalıyım?


Kurulumu bize ait olan ürünlerde, kurulum sırasında ürüne herhangi bir zarar gelirse, ürünü ya da hasarlı parçayı değiştirerek telafisini sağlıyoruz. Kurulum müşteriye ait olan ürünlerde, ürüne herhangi bir zarar verilirse, ücretsiz değişim yapamıyoruz. Ama tabii ki parça ücreti karşılığında gerekli parçayı tekrar göndererek yardımcı oluyoruz. Parça ücretleri ile ilgili 0850 88 88 426 numaralı telefondan ya da info@hamdeko.com’dan müşteri hizmetlerimize ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.