minimalist ev dekorasyonu Minimalist Ev Dekorasyonunun Püf Noktaları Nelerdir? minimalist design

Öncelikle Minimalizm nedir kısaca açıklayalım; Minimalizm’in türkçe karşılığına sadecilik diyebiliriz, yaşantımızın her alanında uygulayabileceğimiz bir felsefe. Peki Ev dekorasyonunda bu minimalist felsefeyi nasıl uygulayacağız aşağıda madde madde yazıyoruz.

1.Eşyaları azaltın, anılara yer açın!
Ne kadar çok eşyaya sahipseniz temizliği ve bakımı o kadar vakit olacaktır. Ve unutmayın ki sahip olduğumuz en değerli şey zaman. Eşyalarınıza ayıracağınız vakitte, yaşadığınız şehrin bilmediğiniz yerlerini keşfedebilir yada kendinize bir film ısmarlayabilirsiniz…

2.Gardırobunuzu yeniden düzenleyin!
Öncelikle dolabınızda ne varsa dışarı alın ve atmaya kıyamadığınız o fazlalıkları gönderin! Son 1 yıldır elinize almadığınız ne varsa hepsini dolabınızdan çıkartın, bu zamana kadar kullanmadıysanız yüksek ihtimalle bundan sonra da kullanmayacaksınız. Yakın çevrenize dağıtabilir yada ihtiyacı olan kimselere ulaştırabilirsiniz, seçim sizin.

3.Mutfak tezgahınızı boşaltın!
Sıra geldi mutfağa! Öncelikle mutfak dolaplarınızda da gardıroplarınızda yaptığınız temizliği yapın. Kullanmadığınız kek kalıplarınızdan, çeşit çeşit saklama kaplarınızdan, hediye gelen ama sevmediğiniz için kullanmadığınız tabaktan fincandan kurtulun. Sonrasında tezgah üstünü boşaltın. Yemek yapmaya başlamadan her seferinde toplamanız gereken bir tezgah size zaman kaybettirecektir. Ayrıca pişirme sırasında etrafa saçılan yemekleri tek tek temizlemek için extra çaba sarfetmemiş olursunuz.

Kısaca düzenli kullanmadığınız hiç bir şeyi biriktirmeyin. Daha az alın ama daha kalitelisini alın. Yeni birşey alırken bir kaç fonksiyonlu olmasına dikkat edin.

Bütün bu değişimin bir anda olmasını beklemeyin. Zamanla tam anlamıyla uyguluyor olacaksınız. Sadeleştikçe özgürleştiğinizi fark edecek ve bu hissi çok seveceksiniz. Sıra geldi yaşamızın diğer alanlarında da bu minimalist düzeni uygulamaya!