Müşteri Hizmetleri

Teslimat Detayları

 

Ürünlerim bana nasıl teslim edilecek?


Teslimat türü aldığınız ürüne göre değişiyor. Teslimat detaylarında ürünün nakliye mi yoksa kargoyla mı geleceğini belirtiyoruz. Ürün detay kısmında nakliye ile gönderilen ürünler için ‘Nakliye ile Teslimat’ kargo ile gönderilen ürünler için ‘Kargoyla Teslimat’ yazıyor.
 

Ürünümün kargoya veya nakliyeye verildiğini nasıl öğreneceğim?


Ürününüzün üretim ve kargoya verilme sürecini, üye girişi yaptıktan sonra sağ üstte bulunan ‘Hesabım’ bölümünden rahatlıkla görebilirsiniz. Ayrıca kargoya verilen ürünler teslimat için yola çıktığında sipariş verirken belirttiğiniz e-posta adresinize, anlaşmalı kargo şirketimizin ismi ve kargo takip numarası iletilir. Bu numara ile kargonuzun nerede olduğunu kolaylıkla takip edebilirsiniz.
 

Kargolu ürünlerde kargo ücreti ne kadar?


Teslimat türü ‘Kargoyla Teslimat’ olan ürünlerde; 150 TL ve üzeri alışveriş yaptıysanız kargo ücreti almıyoruz. 150 TL altındaki siparişler için sadece 9 TL kargo ücreti sipariş tutarına ekleniyor.
 

Kargolu ürünlerde teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?


Kargoyla gelen ürünlerde, yasa gereği hacmi 30 desi ve üzeri olan paketler bina kapısında teslim edilir, kata teslimat yapılmaz. Örneğin küçük boy bir zigon sehpa daire katına kadar çıkartılırken, TV ünitesinin teslimatı bina önüne yapılabilir.

İlk teslimat aşamasında eğer kargo şirketi teslimat için sizi şubeye çağırırsa 0850 88 88 426 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimize ulaşarak gönderinizin bina önüne getirilmesi konusunda destek alabilirsiniz.

Paketlerimiz bir kez dağıtıma çıkar. Verilen adreste kimseye ulaşılamaması durumunda siparişi teslim alabilmeniz için, ürünün 3 gün boyunca size en yakın kargo şubesinde bekletilir. Böyle bir durumda paketini şubeye giderek kolayca teslim alabilirsiniz.

Ürünü teslim almadan önce mutlaka ürün paketinin hasar kontrolünü yapmanızı öneririz. Ürün paketinde veya üründe herhangi bir hasar bulunması durumunda kargo görevlisine ‘Hasar Tespit Tutanağı’ tutturarak ürünü teslim almamanızı ve 0850 88 88 426 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimizle iletişime geçmenizi rica ederiz.
 

Nakliyeli ürünlerde teslimat sırasında nelere dikkat etmeliyim?


Nakliye ile yapılan teslimatlarda nakliye ekibi ürünü evinize kadar çıkaracaktır. Aksi bir durumla karşılaşmanız halinde hemen 0850 88 88 426 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimize ulaşarak ürünün evinize çıkartılması konusunda destek alabilirsiniz.

Bazı bölgelere ücretli nakliye ile teslimat yapıyoruz. Ancak bu ücreti, siparişi oluştururken alıyoruz. Bu nedenle nakliye ekibi sizden ekstra ücret talep edemez. Böyle bir durumla karşılaşırsanız 0850 88 88 426 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimize ulaşarak destek alabilirsiniz.

Nakliye ekiplerimiz, randevu alarak teslimatı gerçekleştirdikleri için ürünü getirdiklerinde adreste kimse olmazsa ikinci nakliyenin ücretini ödemeniz gerekir.

Ürününü teslim almadan önce mutlaka ürün paketinin hasar kontrolünü yapmanızı öneririz. Ürün paketinde veya üründe herhangi bir hasar varsa 0850 88 88 426 numaralı telefondan müşteri hizmetlerimizi arayarak bilgi vermelisiniz.
 

Kargolu/Naliyeli ürünüm planlanan teslimat tarihinde gelmedi, ne yapmalıyım?


Ürünlerimiz, sipariş verildikten sonra hazırlanmaya başlıyor. Siz siparişini verdiğin andan itibaren ürününle ilgili tüm süreci yakından takip ediyoruz. Fakat nadiren üretime ya da kargoya bağlı nedenlerden gecikme yaşanabilir. Son teslimat tarihinde ürün hala kargoya verilmediyse hemen 0850 88 88 426 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.
 

Faturam bana nasıl gönderilecek?


Faturanızı ürününüz ile birlikte gönderiyoruz. Faturayı gerektiğinde tüm devlet kurum ve kuruluşlarında yasal belge olarak kullanabilirsiniz.

Faturanız size ulaşmadıysa, info@hamdeko.com adresinden talebini ileterek, faturanın adresinize yeniden gönderilmesini talep edebilirsiniz.

PlatinMarket® E-Ticaret Sistemi İle Hazırlanmıştır.